Sağlık

Kısa İnsanları Acıtacak Haber: Uzun Boy Gerçekten Avantaj Olabilir mi?

Yıllarca kısa boylu insanlar uzun olmayı avantaj zannederler. Mutfak dolaplarına ayak uydurmanın, hatta metroya tutunmanın şanssız olduğunu düşünürler. Peki sağlık konusunda düşündükleri kadar şanssızlar mı? prof. Dr. Majid Ezzati The Guardian’a…

Kaynak:https://www.theguardian.com/lifeandst…

Boy gerçekten değerli mi?

prof. Dr. Majid Ezzati, kısa olanların son çeyreklerde uzatmak için bıçak altına yattığını görünce şok olduğunu söylüyor. Kişinin boyunun benzersiz ve her şeyden önce kalıtsal olduğundan bahseden Ezzati, buna değip değmeyeceğinden emin olmadığını belirtiyor.

İnsan boyu yetişkinlikten sonra değişmeye devam eder.

Yaygın olarak bilinen bir gerçektir: İnsan boyu yetişkinliğe kadar uzamaya devam eder. Ama bir noktadan sonra durmak tamamen yanlış. Hamilelik ve lohusalık dönemlerinde kadınların boyları kısalabilir. Aslında ergenlik döneminde kişinin tükettiği besinler ilerideki boy uzunluğunu büyük ölçüde etkileyecektir.

Daha uzun boylu insanların birçok hastalığa yakalanma riski daha düşüktür.

prof. Dr. Ezzati, uzun boyluların kısa boylulara göre daha sağlıklı bir hayat sürdüklerinden bahsediyor. Ancak bu, kısa boyluların uzun boylulara göre daha dezavantajlı olduğunu söylemek için yeterli değildir.

Uzun boylu kişilerde kanser riski daha yüksek olabilir.

Uzman görüşleri, kısa boylu kişilerin kanser hastalığı istatistiklerine daha az dahil olduğunu gösteriyor. Bu nedenle uzun boylu kişilerde bu hastalığa yakalanma oranının daha yüksek olduğu söylenebilir.

Uzun boylu insanların zengin olma olasılığı daha yüksektir.

Uzun boylular kısa boylulara göre eğitimde daha başarılı olabiliyor. Eğitim hayatları da sosyal ve iş hayatlarını etkiliyor. Böylece uzun boyluların daha çok kazandığı söylenmektedir.

Ne düşünüyorsun? Yorumlarda buluşalım…

haber-zeytinburnu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu